22 Mayıs 2012 Salı

Tarihten Anekdotlar: 231 ) FATİH'İN OTOPSİ RAPORU !..

Tarihten Anekdotlar: 231 ) FATİH'İN OTOPSİ RAPORU !..:      "Tüm zamanların ilk laik Müslümanı" Fatih Sultan Mehmed'in,  3 Mayıs 1481 Perşembe günü ikindi namazı vaktinde, Gebze'ye yakın Hünkar ...


"Tüm zamanların ilk laik Müslümanı" Fatih Sultan Mehmed'in,  3 Mayıs 1481 Perşembe günü ikindi namazı vaktinde, Gebze'ye yakın Hünkar Çayırı'nda öldüğüne ait haberi, İstanbul halkından önce bir Venedik casusu öğrendi ve derhal başkentteki Venedik Cumhuriyeti baliosuna bildirdi. Balio hemen tek cümlelik bir name yazdı ve bir kuryeye teslim etti. Namede şu yazıyordu : "La Grande Aquila é Morta" 
(Büyük Kartal Öldü ! )
   Kurye, birkaç at çatlatarak, haberi on altı gün içinde Venedik'e ulaştırdı. Haberi öğrenen Papa, üç gün üçü gece bütün Avrupa kiliselerinin çanlarının çalınmasını ve şükran duaları edilmesini emretti.. İtalya'da toplar atıldı, şenlikler yapıldı. Ama bu arada Fatih'in kendilerini Papa'nın ve Venedik'in baskısından kurtarmasını bekleyen küçük İtalyan hükümdarları üzüldüler, talihlerine küstüler.. Çünkü 28 Temmuz 1480'de, Gedik Ahmed Paşa'nın Otranto'ya çıkmasından bu yana birçok İtalyan, Türk egemenliğini hem kaçınılmaz görüyor hem de bunu istiyorlardı..Örneğin Anconalı şair Doris, "Türk Donanması Şarkısı" adlı şiirinde, şehir halkının Türk askerini getirecek donanmayı nasıl bir umutla beklediklerini anlatır.. Bunun sebebi, Papa X. Leo'nun, Ancona halkına büyük baskı yapmasıydı. Ravenna kenti de aynı durumdaydı. Ravenna murahhası, Papa'nın temsilcisi Kardinal Giulio Medici'ye şöyle demişti : "Hele Türkler bir gelsinler ; hiç tereddüt etmeden Osmanlı tebaası olacağız".. Floransa'da Fatih'in resmini taşıyan madalyonlar kestiren Lorenzo de Medicis, peşinen yenilgiyi kabullenmiş görünüyordu.. Ferrara devleti de gelecekteki hükümdarlarını selamlamak için bir Fatih madalyonu bastırdı. Madalyonun üzerinde Latince şu ibare vardı :"Svltani Mohammeth Octhomani vguli bizantii Imperatoris, 1481", arka yüzünde de, "Svltanvs Mohammeth Othomanvs Tvrcorvm Imperator" ( Türklerin ve Doğu Roma'nın imparatoru Osmanoğlu Sultan Mehmed) yazmaktaydı..http://burhaniyeefeemlak.com150 YILLIK BİR GEÇMİŞ,DİLE KOLAY...BİZ BU İŞİ ATA DEDELERİMİZDEN BERİ YAPA GELMEKTEYİZ.DOĞRU YAPTIĞIMIZA DA İNANIYOR,GÜVENLE SİZLERE HİZMET VERMEKTEN ONUR DUYUYORUZ.EGE BÖLGESİ BALIKESİR BURHANİYE İLÇESİNDE BAŞLAYAN MESLEKİ TARİHÇEMİZ COĞRAFİ MEKAN OLARAK DA HİZMET AĞINI GENİŞLETEREK MERKEZİNİ MARMARİS MUĞLA'YA TAŞIMIŞTIR.ET VE ET MAMÜLLERİ OLARAK,PAKET-ANBALAJLI ET SEVKİYATININ YANINDA,SUCUK,PASTIRMA,ET-DÖNER,İNEGÖL KÖFTE,KASAP KÖFTE ÜRÜNLERİMİZLE DAMAK ZEVKİNİZE DAHA İYİ HİZMETİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZİN KARŞILIĞI OLACAK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİMİZ,ALMAKTA OLDUĞUMUZ EN BÜYÜK VE ÖNEMLİ ÖDÜLLERİMİZDİR.
Yorum Gönder